Snel extra ruimte in 2026: waarom prefab loodsen en garages ineens de “slimme route” zijn
02-02-2026Wie de Nederlandse bouwsector een beetje volgt, voelt het: 2026 is opnieuw een jaar waarin regels, vergunningen en doorlooptijden het tempo bepalen. Stikstof blijft een factor (zeker bij grotere projecten), het Bbl is per 1 januari 2026 weer aangepast en richting 29 mei 2026 schuiven de eerste onderdelen van EPBD IV (energieprestatie gebouwen) naar voren in de praktijk.
En toch zie je iets interessants gebeuren: steeds meer particulieren en bedrijven zoeken oplossingen die wel snel en beheersbaar zijn. Niet per se “groots en meeslepend”, maar praktisch, schaalbaar en toekomstvast. Precies daarom is prefab zó actueel. Bij Snelbouwloods kunt u een prefab garage zelf samenstellen.
Actualiteit: stikstof blijft nieuwbouw remmen, maar “kleiner bouwen” wordt populairder
Sinds de Raad van State-uitspraak van 18 december 2024 (Rendac) is intern salderen niet langer iets dat je “even” meeneemt in de voortoets. Dat betekent in de praktijk vaker extra onderbouwingen en meer vergunningsdruk bij projecten met stikstofeffecten.
Voor grote ontwikkelingen is dat ingewikkeld. Maar voor kleinere bouwwerken op het eigen erf (bijvoorbeeld een garage, schuur of loods als bijbehorend bouwwerk) ligt de route vaak helderder, mits je het goed aanvliegt en binnen de ruimtelijke en technische randvoorwaarden blijft.
Daar komt bij: veel mensen hebben in 2026 een heel concrete behoefte:
- extra opslagruimte (materialen, voertuigen, hobby’s)
- een droge werkplek of kleine werkplaats
- bedrijfsruimte op eigen terrein (ZZP/klein MKB)
- ruimte voor EV-laden, fietsen of tuinmachines
En dan is het logisch dat prefab oplossingen aandacht trekken: snel resultaat, voorspelbare scope en minder “bouwgedoe”.
Bbl, Omgevingswet en Wkb: “vergunningsvrij” is niet hetzelfde als “regelvrij”
Onder de Omgevingswet heb je grofweg te maken met twee kanten:
1. Technische regels (veiligheid, constructie, brand, etc. in het Bbl)
2. Ruimtelijke regels (omgevingsplan: waar en hoe je mag bouwen)
Het bouwen van een bijbehorend bouwwerk kan onder voorwaarden vergunningvrij zijn voor het technische deel en/of het ruimtelijke deel, maar dat hangt af van zaken als ligging (achtererfgebied), maatvoering, hoogte en lokale planregels.
Belangrijk in 2026: het Bbl is per 1 januari 2026 gewijzigd en er komen daarnaast stapsgewijs EPBD IV-wijzigingen aan die vanaf 29 mei 2026 (deels) gaan gelden. Dat vertaalt zich niet automatisch naar “jouw garage mag niet meer”, maar het maakt wél dat energie, installaties en toekomstbestendig bouwen steeds prominenter worden in beleid en uitvoering notice.
En dan is er nog de Wkb: sinds 1 januari 2024 geldt kwaliteitsborging voor nieuwbouw in gevolgklasse 1 (waar veel eenvoudige bouwwerken onder kunnen vallen). Niet elk bijgebouw valt er één-op-één onder, maar het onderstreept wel de trend: de overheid stuurt steeds meer op aantoonbare bouwkwaliteit.
Kortom: prefab is actueel, maar je wint het spel door prefab te combineren met goede voorbereiding.

